sobota, 17 listopada 2012

Znak Ateny- Rick Riordan.

Idź za Znakiem Ateny, pomścij mnie.
Rick Riordan zachwyca nas już od bardzo dawna.Począwszy od bestselerowej serii "Percy Jackson i Bogowie olimpijscy, poprzez "Kroniki Rodu Kane" aż po "Olimpijskich Herosów". Co te wszystkie książki mają ze sobą wspólnego? Szeroko rozwinięte zagadnienia z mitologii. W książkach pana Riordana znajdziemy wierzenia Egipcjan, Greków oraz Rzymian, a dwa ostatnie są ze sobą ściśle związane. Jak autorowi udało się połączyć rzymskich i greckich bogów, a potem stworzyć z tego logiczną całość? Z pewnością nie było to łatwe zadanie.

Dwa obozy sprzymierzone? Czy naprawdę można tego dokonać? Zapewne tak, jednak będzie to ogromne wyzwanie i nawet czwórka herosów wybranych przez Przepowiednie Siedmiorga może tego nie dokonać. Szczególnie, że członkowie Obozu Herosów zbliżają się na pokładzie Argo II, który rzymscy półbogowie mogą odebrać jako zagrożenie. Annabeth ma jedynie nadzieje, że gdy zobaczą na pokładzie Jasona, swojego pretora, przekonają się, że przybywają oni z misją pokojową.

Wisząca na włosku wojna dwóch obozów to nie jedyny problem, przez Siedmiorgiem uczestników misji czeka dużo trudniejsze zadanie: zapobiec powstaniu Gai i śmierci syna Hadesa- Nico, który próbując odnaleźć Wrota Śmieci wpadł w śmiertelną pułapkę. Czy uda im się tego dokonać w ciągu zaledwie kilku dni?

Annabeth ma na głowie jeszcze jeden problem. Otrzymała od matki pewien dar z żądaniem "Idź za Znakiem Ateny, pomścij mnie". Jednak czy będzie w stanie odszyfrować owy Znak i dotrwać do końca podróży, co nie udało się jeszcze żadnemu dziecku Ateny? 
Tą podróż musi odbyć jednak sama bez pomocy Percyego, czy innych członków załogi Argo II.  

Aby zamknąć Wrota Śmierci i pójść za Znakiem Ateny młodzi herosi muszą udać się najniebezpieczniejszy obszar na świecie. Nad Morze Śródziemne, do samego Rzymu i nikt nie może się nawet spodziewać tego, co tam zastaną. 

Od powodzenia tej misji zależą losy całego świata.


Niesamowite połączenie dwóch mitologii, które, choć bardzo do siebie podobne, zawierają pewne istotne różnice. Jak wiec autor zdołał połączyć greckich i rzymskich bogów oraz tak różne obyczaje? Niewątpliwie dokonał czegoś niesamowitego i za to należą mu się ogromne brawa.

Książka opisana jest z punktu widzenia czterech członków załogi Argo II- Annabeth, Percyego, Leo oraz Piper. Styl z w jakim pisze Rick Riordan z każdą książką wydaje się być coraz lepszy, jeśli to jest w ogóle możliwe. Jak zwykle zabawia nas oraz wprowadza momenty grozy w najmniej oczekiwanych momentach. Takie określenia jak nieprzewidywalny oraz zaskakujący również nie są autorowi obce- stale zaskakuje nas nowymi pomysłami oraz ciekawymi postaciami z mitologii, które nagle nabierają zupełnie nowego znaczenia.

Bezbłędnie wykreowani bohaterowie to jeden z wielu plusów tej serii. 
Percy Jackson- jak zwykle zjawiskowy i stale nas zaskakujący. Nie często spotyka się tak dobrze wykreowanych bohaterów, a Percyego można bez problemu uznać za jedną z najdoskonalszych postaci tej serii. Jak zwykle wprowadza do książki wspaniały humor i stale nas zaskakuje.

Annabeth- ze swoim sprytem wyjdzie cało nawet z najgorszej sytuacji, ale teraz czeka ją największa próba i nie jest to tylko odnalezienie Znaku Ateny. Będzie musiała w pełni zaufać drużynie, nawet Jasonowi, który od początku wydawał jej się za idealny nawet jak na herosa. Wie jednak, że tylko zaufanie do drużyny pomoże im dotrwać do końca misji.

Jason- nieco wyidealizowany pretor rzymskich półbogów wywołuje u czytelnika mieszane uczucia. Czy na pewno można mu zaufać? Czy ta jego "idealność" nie jest aż za sztuczna i nie jest tylko podstawioną przez wrogi obóz pułapką?

Piper- ze swoją czaromową zmusi każdego do zrobienia tego, na co ona ma ochotę. Czy gdy jednak stanie przed wyborem, z pozoru bez wyjścia, czaromowa pomoże jej podjąć niemożliwą decyzję?

Hazel- ze swoją niesamowitą mocą, którą odziedziczyła po swoim ojcu- bogu podziemi, stara się za wszelką cenę pomóc bratu. Jednak czy nawet za cenę pozostawienia przyjaciół na pastwę losy będzie goniła się z czasem aby go uratować?

Frank- całe jego życie zależy od jednej gałązki drewna, którą powierzył osobie, której najbardziej ufał- Hazel. Czy mimo iż jego życie wisi na włosku, będzie w stanie przetrwać podróż w najokrutniejsze zakątki ziemi?

Leo- niezwykły mechanik, który niejeden raz uratuje swoich przyjaciół dzięki swoim umiejętnością. Wśród maszyn czuje się wspaniale, kiedy jednak przychodzi do kontaktów z ludźmi okazuje się kompletnie nieporadny. Czy faktycznie jest tym piątym (a w tym przypadku raczej siódmym) kołem u wozu? 

To właśnie dzięki takim bohaterom książkę czyta się szyko i przyjemnie. Dodatkowo książkę ubarwiają postacie wyciągnięte prosto z mitologii, takie jak na przykład zakochany w sobie Narcyz, czy niepokonany Herakles. Bogów również widzimy w ich dwóch odsłonach: greckiej oraz rzymskiej i pomimo iz z pozoru są to ci sami bogowie ich charakter jest naprawdę odmienny.

"Znak Ateny", podobnie jak każdą inną książkę Ricka Riordana serdecznie polecam każdemu czytelnikowi, zarówno dla starszych i młodszych będzie to świetna zabawa. Dla mnie są to jedne z najlepszych książek jakie czytałam, a Percy Jackson to ktoś w rodzaju ideału bohatera zarówno książkowego, jak i w codziennym życiu. Warto również wspomnieć, że niewiele znajdziemy książek, które są napisane z punktu widzenia chłopaka, a tutaj proszę- Percy znakomicie się sprawdza w tej roli. Jeśli więc macie wolny wieczór, który chcecie spędzić z przyjemną i dobrze napisaną książką, zaraszam serdecznie właśnie do serii "Olimpijscy Herosi", a jeśli chcecie zapoznać się samym początkiem niesamowitej opowieści o Percym Jacksonie sięgnijcie po serię "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy". Na pewno nie pożałujecie! 

"- Daj spokój! Bycie herosem nie oznacza, że jest się niezwyciężonym. To znaczy, że się jest wystarczająco dzielnym, by powstać i zrobić co trzeba.
- A jeśli ja nie wiem, co trzeba zrobić?
- Po to masz przyjaciół. Wszyscy mamy różne talenty. Razem do tego dojdziemy."


Moja ocena: 10/10 !

 

14 komentarzy:

 1. Uwielbiam twórczość Riordana, a tę serię mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Absolutnie uwielbiam Riordana. Jak się zakochałam w Percym Jacksonie, tak już mi zostało, a książki Riordana mają swoje honorowe miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam wszystkie książki Riordana, ale tej niestety nie miałam jeszcze okazji przeczytać. Nie mogę się już doczekać, kiedy wreszcie uda mi się do niej dobrać! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja chcę tę książkę przeczytać! Bardzobardzobardzo! <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Co tu dużo pisać - interesująco wygląda ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. O kurde, taki entuzjazm! Chyba czas nadrobić zaległości, bo nie znam autora ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak ja się cieszę, że już ją posiadam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie sięgnę po tę powieść, ani po serię :) Trochę się zawiodłam na twórczości tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Aj, jedyne co mogę powiedzieć, to że kocham tą książkę, mimo, że skończyłam ją czytać kilka godzin temu xD

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja ciągle tylko po dwóch częściach Percy'ego Jacksona. Riordan pisze szybciej niż ja czytam ;D Muszę wreszcie ponadrabiać te zaległości..

  OdpowiedzUsuń
 11. @Tala- od czasu pierwszych części serii "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" autor znacznie się rozwinął, więc myślę, że można mu dać drugą szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę zrobić sobie tygodniowy sens książkowy z ta serią. Czuję się skutecznie zachęcona. :)

  ps. strasznie nie lubię weryfikacji obrazkowej, a Ty?

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja cie... Znak Ateny ! <333 Wiesz jak go kocham ! Ale widzę, że zamiast do mnie przychodzić to recenzję pisałaś ! Nieważne, że tej wspaniałej perełki,wiesz co ? ! I w ogóle, i w ogóle planuję po raz setny chyba przeczytać Percego znowu ! .... znaczy jak uporam się z tym co przychodzi, bo w najbliższym miesiącu może przyjść do 20 ksiażek... ale dla Percego zawsze jest czas co nie ? ^^

  Niebieskie kiwi, pamiętasz ? :3

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna recenzja! *.* Kocham Ricka i nie mogę się doczekać aż doczytam tą książkę, bo zaczęłam, ale inne muszę przeczytać. :3
  Mi przeszkadza strasznie Annabeth, jak ja jej nie cierpię.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz, dodaje on również poczucie dowartościowania :)